Możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary została przewidziana przede wszystkim w art. 60 kodeksu karnego. Poniżej spróbujemy Wam wyjaśnić ten przepis. Z ogólnych zasad dotyczących nadzwyczajnego złagodzenia kary wynika, że sąd stosujący tę instytucję może wymierzyć sprawcy karę poniżej dolnej granicy zagrożenia wynikającego z ustawy albo karę łagodniejszego rodzaju (np. ograniczenia wolności lub grzywny), zamiast kary pozbawienia wolności. Dla przykładu – jeśli weźmiemy pod uwagę przestępstwo rozboju z art. 280 § 1 kk, wymiar kary wynosi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. W takim przypadku jednak, stosując nadzwyczajne złagodzenie kary Sąd miałby możliwość wymierzenia sprawcy kary np. 1 roku pozbawienia wolności.
Kodeks karny wyraźnie wskazuje taką sytuację w której Sąd ma obowiązek zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet – niekiedy orzec warunkowe zawieszenie jej wykonania, jak w odniesieniu do tzw. świadków koronnych. Sąd korzysta z nadzwyczajnego złagodzenia kary, jeżeli sprawca działający w porozumieniu z innymi osobami w złamaniu prawa, ujawni wobec organu powołanego do ścigania przestępstw dane dotyczące osób biorących udział w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia.
Sąd może rozważyć złagodzenie kary kierując się także względami wychowawczymi. Dzieje się tak, jeżeli sprawcą przestępstwa jest młodociany tj. osoba, która w momencie popełnienia czynu nie osiągnęła 21 roku życia, a w momencie werdyktu przed instytucją sądową I instancji nie osiągnęła 24 roku życia.
Sytuacje, w których sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary
Zdarzają się sytuacje, w których sąd może, ale nie jest zobligowany do zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary. Do powszechnych przypadków takich sytuacji należą:
– Zawarcie porozumienia między sprawcą a pokrzywdzonym, naprawienie szkody przez sprawcę, dogadanie się obu stron w kwestii sposobu ich naprawienia,
– Działania sprawcy, wskazujące na chęć naprawienia szkody,
– Poniesienie sporego uszczerbku na zdrowiu przez sprawcę, powiązane z nieumyślnym popełnieniem przestępstwa.
W następnym artykule, omówimy kwestie granic nadzwyczajnego złagodzenia kary.