Rozwody – przestrzeganie kontaktów z dzieckiem

Adwokat Toruń Rozwody Separacje

Adwokat Toruń Rozwody Separacje

W przypadku rozwodu lub innych spraw rodzinnych, zazwyczaj dochodzi do kłótni dotyczących spraw majątkowych lub władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi. Niestety, często chęć zemsty na drugiej stronie konfliktu sprawia, że dziecko jest najbardziej poszkodowane, gdyż rodzice nie potrafią ustalić wspólnej wersji w kwestii kontaktów z nieletnim. Jeden z rodziców, pod którego pieczę trafia dziecko może chcieć odsunąć je od kontaktów z drugim, poprzez ograniczanie lub nawet uniemożliwianie drugiemu rodzicowi kontaktu z nieletnim.

Istnieje też druga strona medalu – jedna ze stron konfliktu może przestać się interesować dzieckiem, a co za tym idzie – nie przestrzegać ram kontaktów, zarządzonych przez sąd rodzinny lub wynikających z wyroku rozwodowego. W takich przypadkach, życie nieletniego znajduje się w niezwykle trudnym momencie, a pokrzywdzona strona konfliktu zostanie zmuszona do sięgnięcia po instrumenty prawne, które zmuszą nielojalną stronę do przestrzegania ustalonych ram. Poniżej omówimy różne zdarzenia, w których rodzic narusza ramy kontaktu.

Rozwody a przedłużanie czasu spotkań i niewłaściwe miejsca spotkań rodzica z dzieckiem

To najczęściej spotykany przypadek, w którym łamane są rozporządzenia sądu, dotyczące kontaktów jednej ze stron postępowania z nieletnim. Jedna ze stron zmienia czas spotkania, co zazwyczaj wynika najzwyczajniej w świecie z chęci dłuższego przebywania z potomnym. Niekiedy zdarzają się również przypadki, gdy rodzic zabiera swoje dziecko w miejsca, które nie znajdują się w obrębie wyznaczonym przez sąd. Bywają także przypadki, gdzie instytucja sądowa obliguje, aby spotkania odbywały się przy udziale wyznaczonych osób, np. kuratora lub drugiego rodzica. Jeżeli którakolwiek z sytuacji wspomnianych wyżej będzie miała miejsce, rodzic, pod którego stałą opieką nieletni pozostaje, może wtedy domagać się od Sądu by ten wydał postanowienie o zagrożeniu nakazaniem zapłaty. Gdy ten środek nie pomoże, wtedy należy wnioskować do sądu o zmianę zasad kontaktu, lub sposobu jego realizacji.

Rozwody to bardzo delikatna gałąź prawa, nawet jeśli bierzemy pod uwagę jedynie prawo rodzinne. Potrzebujesz pomocy? Nie wahaj się zatrudnić doświadczonego adwokata.

Komentarze są wyłączone.